Нещодавно ДПС України провела «гарячу» телефонну лінію з питань запровадження РРО з контрольною стрічкою в електронній формі за участю начальника відділу контролю за проведенням готівкових розрахунків Департаменту податкового контролю ДПСУ Павла СИДОРОВА та головного державного податкового ревізора-інспектора Володимира ОШКАЛО. Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, поставлені під час телефонної лінії.

 

 

Підключення РРО, що створюють контрольну стрічку в електронному вигляді

1. З чого потрібно починати, аби підключити РРО, що створюють контрольну стрічку в електронному вигляді?

У суб’єктів господарювання існує два шляхи виконання вимог законодавства:

перший — придбання РРО нового покоління, що створюють контрольну стрічку в електронній формі та містять вбудовані модеми;

другий — доопрацювання існуючої касової техніки та приєднання до неї відповідних модемів для передання звітної інформації.

З цих питань суб’єктам господарювання рекомендуємо звертатися до центрів сервісного обслуговування (далі — ЦСО).

 

Відповідальність за неподання звітності

2. Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон про РРО) передбачено, що до 01.01.2013 р. виконання вимог, установлених абзацами другим і третім п. 7 ст. 3 цього Закону (передання звітів в електронному вигляді), здійснюється суб’єктами господарювання на добровільних засадах. Чи застосовуються з 01.01.2013 р. штрафні санкції у разі неподання зазначених звітів в електронному вигляді?

Відповідальність за неподання до органів ДПС звітності, пов’язаної із застосуванням РРО, розрахункових книжок та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з РРО, дротовими або бездротовими каналами зв’язку у разі обов’язковості її подання передбачено починаючи з 01.07.2013 р.

Користувачам РРО слід звернутися до ЦСО для придбання РРО нового покоління або установки відповідних модемів на наявні РРО з метою виконання вимог законодавства у термін до 01.07.2013 р.

З 01.07.2013 р. набирає чинності п. 9 ст. 17 Закону про РРО, нормами якого передбачено, що до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції, за неподання до органів ДПС звітності, пов’язаної із застосуванням РРО, розрахункових книжок та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з РРО, дротовими або бездротовими каналами зв’язку в разі обов’язковості її подання застосовуватимуться фінансові санкції у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн.).

 

Подання звітності після приєднання модему до існуючого РРО

3. Чи обов’язкове подання звіту за формою № 3ВР-1 до податкового органу після установки модему на старі РРО?

Нормами законодавства змінено порядок подання звітності. Так, замість подання звітності на паперових носіях один раз на місяць передбачено подання звітності на базі технології, розробленої Нацбанком України, дротовими або бездротовими каналами зв’язку.

Для тих категорій платників, які відповідно до абзаців другого та третього п. 7 ст. 3 Закону про РРО не зобов’язані передавати звітну інформацію з РРО дротовими або бездротовими каналами зв’язку, залишається обов’язковим подання звітності на паперових носіях за формою № 3ВР-1 один раз на місяць до 15 числа місяця, наступного за звітним.

 

Кількість перевірок зменшиться

4. Яка користь для суб’єктів господарювання від запровадження контрольної стрічки в електронній формі?

Основною метою прийняття зазначених норм є створення комфортніших умов для суб’єктів господарювання. Зокрема, передання інформації в електронному вигляді органам ДПС надає можливість платникам податків заощадити свій час, зменшити витрати на утримання касової техніки за рахунок відсутності необхідності друкувати паперову контрольну стрічку і зберігати її протягом трьох років. Крім того, використання контрольної стрічки призведе до значного зменшення кількості перевірок платників податку.

 

Застосування РРО платником єдиного податку

5. Платник єдиного податку веде книгу обліку доходів і витрат. Чи повинен такий платник відповідно до норми щодо запровадження контрольної стрічки застосовувати РРО?

Законом про РРО передбачено, що подавати звітність в електронному вигляді зобов’язані тільки ті суб’єкти господарювання, які при проведенні розрахункових операцій застосовують РРО.

 

До податкових органів подаватиметься інформація про обсяг розрахункових операцій

6. Яка саме інформація подаватиметься до податкових органів в електронному вигляді?

Пунктом 7 ст. 3 Закону про РРО передбачено, що:

суб’єкти господарювання, які використовують РРО, що створюють контрольну стрічку в електронній формі, або електронні контрольно-касові реєстратори, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді, повинні подавати до органів ДПС дротовими або бездротовими каналами зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті РРО або в пам’яті модемів, які до них приєднані;

суб’єкти господарювання, які використовують РРО, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді, за виключенням електронних контрольно-касових реєстраторів, повинні подавати до органів ДПС дротовими або бездротовими каналами зв’язку інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, яка міститься в їх фіскальній пам’яті.

 

 

Застосування розрахункових книжок платниками єдиного податку

7. Чи зобов’язана фізична особа — підприємець — платник єдиного податку застосовувати розрахункові книжки при готівкових розрахунках?

Статтею 9 Закону про РРО визначено випадки незастосування РРО та розрахункових книжок.

Так, п. 6 цієї статті передбачено, що при продажу товарів (наданні послуг) фізичними особами — підприємцями, які сплачують єдиний податок, РРО та розрахункові книжки не застосовуються.

 

Для передання звітності не обов’язково мати підключення до Інтернет-мережі

 

8. Підприємство має велику кількість касових апаратів, більшість з яких встановлено на автомобілях та в кіосках. Яка процедура передання денних звітів щодо РРО? Чи потрібен доступ до Інтернет-мережі безпосередньо на господарському об’єкті? Чи повинні сервісні служби встановлювати модеми?

Передання звітності в електронному вигляді до органів ДПС здійснюється на базі технології, розробленої Нацбанком України, дротовими або бездротовими каналами зв’язку.

Для передання зазначеної звітності не обов’язково мати підключення до Інтернет-мережі на господарському об’єкті (у магазині, кіоску чи автомобілі), де застосовується РРО.

З питань наявності та придбання відповідних модемів для конкретних моделей РРО необхідно звертатися до ЦСО або до виробників касової техніки, які мають провести відповідне доопрацювання існуючих РРО для роботи з модемами та підключити їх.

 

Передання електронних копій розрахункових документів

9. Як технічно відбуватиметься запровадження контрольної стрічки? Чи повинен суб’єкт господарювання надсилати щодня Z-звіт електронною поштою, якщо так, то на яку адресу Нацбанку України?

Інформація про використання РРО передаватиметься до органів ДПС не електронною поштою, як інша звітність платників податків, а на базі технології, розробленої Нацбанком України та затвердженої наказом Мінфіну України від 08.10.2012 р. № 1057.

 

Сфери застосування РРО не змінено

 

10. Чи зобов’язані продавці на ринках встановлювати РРО, що створюють контрольну стрічку? Чи буде розширено перелік товарів, продаж яких здійснюється тільки через такі РРО?

Вимоги щодо подання звітності про застосування РРО, що створюють контрольну стрічку в електронному вигляді, стосуються лише тих суб’єктів господарювання, які відповідно до законодавства зобов’язані застосовувати РРО при проведенні розрахунків. Сфери застосування РРО не змінюються.

 

Підключення касового апарата до нової системи

 

11. Яка вартість підключення касового апарата до нової системи? Яка вартість щомісячного платежу?

Вартість підключення касового апарата і його щомісячного обслуговування перебуває, як це було і раніше, у сфері договірних відносин користувачів і ЦСО і, відповідно, не належить до компетенції Міністерства доходів і зборів України.

При цьому враховуючи те, що систему збору та передання інформації засновано на технології Нацбанку України, яка є досить простою і надійною, відсутні передумови для істотної зміни вартості обслуговування.